10:28
п'ятниця 27 листопада 2020

«Не перевантажуйте дитину розмовами про секс, але і не розказуйте нісенітниці про лелеку» – черкаський сексолог Альона Пєшкова

10:28 п'ятниця 27 листопада 2020

 

Хто такий сексолог, кому потрібна його допомога, з якого віку з дітьми потрібно говорити про секс, хто має з ними про «це» говорити і як саме спілкуватися, щоб вони сприйняли і дослухались дорослих – розповідає в інтерв’ю для «ТОЛК» член Асоціації сексологів і сексотерапевтів України черкащанка Альона Пєшкова.

 

- Чому подалися в таку досить нелегку сферу як психологія? Коли зрозуміли, що це Ваше і скільки вже часу цим займаєтесь?

 

- Вважаю, що є більш небезпечні і складні професії. Але, безумовно, професія психолога потребує постійного розвитку і свій рівень відповідальності. І я це роблю з задоволенням, бо психологія - це те, чим я хотіла займатися ще зі школи. Але в силу деяких факторів обрала медицину і деякий час працювала в медичній сфері. Вже пізніше, у досить свідомому і зрілому віці нарешті зрозуміла, що все ж таки психологія - це моє. Це та професія, якій я хочу присвячувати себе, розвиватися і допомагати іншим знайти рішення в складних життєвих обставинах.

 

- Розкажіть детальніше про специфіку діяльності сексолога, щодо роботи якого може скластися хибний стереотип. Чим корисний сексолог і кому найчастіше потрібна його допомога?

 

- Сексолог - це спеціаліст, який допомагає розібратися з проблемами в сексуальній сфері людини. Це консультація по різних питаннях - фізіології, статевого виховання, сексуальності людини й інше. Також корекція поведінки в цій сфері і терапія при сексуальних розладах.

 

 

- Знаю, що зараз практикуєте психологічну роботу з дітьми. Яка тут специфіка роботи? Чим відрізняється підхід до діток, підлітків і дорослих у Вашій роботі?

 

- Так, підхід відрізняється від роботи з дорослими. І це обумовлено віковими особливостями психіки дітей. У консультації і корекції з дітками прекрасно показує свою ефективність пісочна терапія і казко-терапія.

 

- Із якого віку з дітьми потрібно говорити про секс? Хто має з ними про «це» говорити і як саме спілкуватися, щоб вони сприйняли і дослухались дорослих?

 

- Це мабуть найбільш поширене запитання від батьків. І в цьому питанні є пастка. Одразу виникає думка, що з дітьми треба починати говорити саме про секс. Насправді, це не зовсім так. Статеве виховання починається з самого народження. І воно триває фактично до старшого підліткового віку.  І це дуже умовна вікова межа. І на кожному віковому етапі подається необхідна інформація з урахуванням можливості дитиною її зрозуміти і засвоїти.

 

Точно не потрібно в один день сісти і сказати дитині: "А тепер слухай". І викласти все, що ви знаєте про секс. Це не зовсім вірно. Статеве виховання включає в себе не тільки розмови про секс. Це і поняття кордонів тіла, дружби, кохання, розуміння понять жінка і чоловік і багато іншого.

 

Що я можу порадити батькам - будьте відкритими зі своїми дітьми до діалогу. Транслюйте їм, що ви завжди поруч і завжди можете дати їм відповідь, а не приниження і цькування. А для цього, безумовно, потрібно бути чесними зі своїми дітьми.

 

- Як батькам не перетнути межу в інформуванні своїх дітей про статеве життя, щоб не нашкодити їм зайвою інформацією? І коли треба спілкуватися, щоб було вчасно: не зарано і не запізно?

 

- Важливо пам'ятати, що давати інформацію потрібно дозовано і з урахуванням віку дитини. Якщо вас 3-річна  дитина запитала: "Звідки я взявся", то точно не потрібно розказувати про статевий акт. Достатньо сказати, що він спочатку був у животику в мами, а потім, коли він підріс, йому стало там тісно і він народився. І дуже часто на якийсь час цієї відповіді буде достатньо для дитини. Вона повністю задовольнить свою потребу в пізнанні.

 

Але через деякий час будуть питання глибше: "Як я туди (в животик) потрапив?" І ви далі даєте правдиву інформацію, але враховуючи вік дитини. Не перевантажуйте дитину інформацією, але і не розказуйте нісенітниці про лелеку, коли дитина вже готова почути набагато більше. Взагалі називайте речі своїми іменами: народився, інтимна близькість, секс, пеніс, вульва.

 

- У Вашій біографії написано, що Ви - тренер зі статевої грамотності. Невже цьому можна навчити? Хто саме і в якому віці людину має навчати статевій грамотності?

 

- Не просто можна, а треба. За статистикою, саме брак інформації про своє тіло, його кордони, секс, народження дітей, фізіології - призводить до ранньої незапланованої вагітності і, на жаль, випадків насилля. Цим повинні займатися батьки і спеціалісти, які пройшли спеціальну підготовку по сексуальній грамотності.

 

 

- Відомо, що Ви проводите певні курси серед школярів? Як часто, з якого віку і чому саме навчаєте діток?

 

- Так. Іноді мене запрошують співпрацювати різні дитячо-підліткові центри розвитку. Іноді бувають запрошення зі школи. Але це поки що виняток і цим треба займатися – інформувати як батьків, учителів, так і адміністрацію школи.  Зараз із цим трохи складніше в зв'язку з загальною ситуацією в країні.

 

Загалом під час таких курсів групи діток ділимо за їхнім віком, починаючи з 7 років.

 

- Хто Ваші клієнти: діти, чоловіки, жінки, пенсіонери? Чи є певне обмеження для Вас за віком чи статтю?

 

- Дітей і підлітків приводять батьки. Звертаються частіше жінки, тому що чоловікам складніше визнати, що у них є проблема.

 

- Можете пригадати якісь цікаві, оригінальні випадки з Вашої практики?

 

- Я не підтримую, коли на загал розповідають історії клієнтів. Для мене це про конфіденційність. Тому нічого такого вам не розкажу.

 

- Цікаво, як часто до Вас звертаються зі своїми інтимними проблемами черкасці? Чи гарантуєте їм анонімність і нерозголошуваність їхніх історій?

 

- Звертаються, але, безумовно, "наш" менталітет ще заважає звернутися вчасно до спеціаліста і вирішити свою проблему. Люди іноді шукають деструктивні рішення своїх проблем. Ми ще на шляху до нормального розуміння, що звертатися до психолога, сексолога - це нормально.

 

- Як швидко діє на клієнтів терапія? Скільки необхідно відвідати сеансів, щоб вирішити проблему?

 

- Неможливо дати точну відповідь на це питання. Це може бути просто разова консультація, і частіше з сексологічним запитом. Може бути корекція до 10 сесій, а також довготривала терапія до півроку або року. Все залежить від проблеми і готовності клієнта до змін. Ми всі унікальні і в кожного свій неповторний досвід, тому і шлях до вирішення проблем у кожного свій.

 

- Як вплинула на Вашу діяльність пандемія коронавірусу? Чи можете виокремити якісь окремі проблеми людей, які почастішали саме на карантині? Чи справді люди стали більше проводити часу зі своїми сім’ями в цей період?

 

- Більше стало онлайн консультацій. Загальна тривога загострює витіснені до цього психологічні проблеми. Тому психологічної  допомоги зараз потребують більше людей, ніж раніше.

 

- Чи маєте власних діток, чи допомагають Ваші знання у їх вихованні? Також цікаво, чи застосовуєте власні знання в особистому житті і як вони (знання, вміння, навики) в цьому допомагають?

 

- У мене є донечка, їй 13 років. Знання з психології допомогають мені бути кращою мамою для своєї донечки. І цінувати себе. Це не значить, що я ніколи не серджусь, це значить, що я більше бачу варіантів виходу з різних складних ситуацій.

 

Конфлікти і складні життєві ситуації бувають у всіх. Важливо знати свої цінності, пріоритети, вміти бути гнучкою, або навпаки - бути рішучою і приймати важливі рішення для того, щоб складні ситуації стали новими можливостями.

 

Бліц-опитування:

 

- Улюблене заняття і чому?

 

- Гуляти на природі.

 

- Що для Вас найголовніше в житті?

 

- Моя сім'я.

 

- Що для Вас любов?

 

- Це стан наповненості повного прийняття. Це життя.

 

- Коли почуваєтесь щасливою?

 

- У простих, буденних моментах. Коли читаю книгу, вигулюю свою собаку, п'ю лате, бачу посмішку своєї доньки, займаюсь сексом із коханим, чую голос батьків, бачусь із друзями, просто дивлюсь у вікно і багато чого іншого.

 

- Що означає слово успіх, чи почуваєтесь успішною, якщо ні, то коли б змогли?

 

- Для мене це соціальна реалізація себе. Хоча можна бути успішною в будь-якій сфері, в тому числі і особистій. Я дуже спокійно до цього відношусь. Орієнтуюсь завжди на своє внутрішнє відчуття, а не соціальну оцінку.

 

- ТОП-5 книг, які варто прочитати?

 

1) Віктор Франкл "Скажи жизни Да"

2) Ирвин Ялом "Вглядываясь в солнце. Жизнь без страха смерти"

3) Роберт Лихи "Свобода от тревоги"

4) Альфи Кон "Воспитание сердцем"

5) Ольга Лозовая "Все грани оргазма".

 

 

Анатолій БАБАК