14:38
четвер 29 жовтня 2020

Конституційний суд України скасував електронні декларації та «незаконне збагачення»

14:38 четвер 29 жовтня 2020

 

Конституційний Суд України визнав неконституційними окремі положення антикорупційного законодавства, зокрема скасував електронні декларації і відповідальність за незаконне збагачення. У НАЗК заявляють про конфлікт інтересів у суддів КСУ.

 

Таке рішення КСУ ухвалив за конституційним поданням народних депутатів, повідомив колишній народний депутат і журналіст Сергій Лещенко у Telegram.

 

"На закритій частині засідання було ухвалено рішення, яке набирає законної сили. Певні положення визнані неконституційними", - йдеться в повідомленні.

 

Таким чином, рішення КСУ означає:

 

- скасування електронного декларування;

 

- скасування повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції на повну перевірку і моніторинг способу життя;

 

- скасування відповідальності за незаконного збагачення;

 

- скасування конфіскації активів, придбаних корупційним шляхом;

 

- скасування недостовірного декларування.

 

Водночас відомо, що зобов'язання декларувати майно суд визнав конституційним, а ряд інших положень ще буде вивчатися.

 

За даними Лещенко, подання було ініційовано депутатами ОТЗЖ і "За майбутнє", а проект суддям роздали тільки вранці 27 жовтня.

 

"На закритому засіданні у вівторок КС проголосував за скасування статті 366-1 Кримінального кодексу (недостовірне декларування), незаконного збагачення, електронного декларування, повноважень НАЗК. Проект був розданий вранці і проголосований. Такого не було навіть при Януковичі. Проти виступили тільки четверо суддів: Лемак, Первомайський, Колесник і Головатий", - стверджує Лещенко.

 

Своєю чергою в Національному агентстві по запобіганню корупції заявили про наявність у суддів Конституційного суду конфлікту інтересів під час ухвалення рішення щодо антикорупційного законодавства.

 

Зокрема, судді КСУ ухвалили рішення про скасування кримінальної відповідальності за недостовірне декларування нібито у власних інтересах, повідомляє прес-служба НАЗК.

 

Зазначено, що Нацагентство виявило ознаки декларування недостовірної інформації у двох суддів Конституційного суду - Ірини Завгородньої і Сергія Головатого.

 

"Це свідчить про наявність у Ірини Завгородньої і Сергія Головатого конфлікту інтересів під час участі в ухваленні рішення. Закон забороняє суддям брати участь у справі в таких умовах", - підкреслили в НАЗК.

 

Так, у декларації Головатого за 2019 рік виявили 3,6 млн грн недостовірних відомостей, а в декларації Завгородньої за 2018 рік - недостовірних відомостей на 615 тисяч грн, у декларації за 2019 рік - 754 тисячі грн.

 

"Розгляд цими суддями справи ставить під сумнів об'єктивність рішення Конституційного суду. І це в той час, коли мова йде про справу, від якого залежить майбутнє України, її сприйняття на міжнародному рівні, доступ українців до правди про життя чиновників", - підкреслив глава НАЗК Олександр Новіков.